In order to view this page you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Dnes hráme

19:00 Tom, Dick a Harry
Historická budova

Zajtra hráme

19:00 Spartakus
Historická budova

Nájdite nás na

thumb_facebook

Kontakty

ŠTÁTNE DIVADLO KOŠICE
Hlavná 58
042 77 Košice
T: +421 55 245 22 00
F: +421 55 245 22 12
E: sdke@sdke.sk
/
Denná pokladňa:
Pondelok - Piatok:
9:00 - 12:30 a 13:00 - 17:30
Sobota: 9:00 - 13:00
T: +421 55 245 22 69
E: sales@sdke.sk
/
VIAC KONTAKTOV
/
NAPÍŠTE NÁM

Virtuálna prehliadka

uvod1

divadlo cinohra balet

Vracia sa nádherná baroková Alcina

alcina rep1Po niekoľkých mesiacoch sa vo štvrtok 11. mája o 19:00 vráti na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice jedinečná operná inscenácia Alcina Georga Friedricha Händela, ktorá je označovaná za megahit barokovej opernej tvorby. Ak ste ju ešte nevideli, tak by ste si nemali nechať ujsť skvelé hudobné naštudovanie Mareka Štryncla s vynikajúcimi sólistami v inscenácii režisérkyLindy Keprtovej.
TVORCOVIA O ALCINE (VIDEO)

"Alcina je inscenácia, akú Košičania od DOSKAMI ovenčených Dialógov karmelitánok Lindy Keprtovej nemali. V košickej Alcine sa stretli originálny režijno-výtvarný koncept s výbornou hudobnou zložkou. Je až neuveriteľné, aký štýlový výsledok docielil Marek Štryncl s telesom, ktoré má s barokovou hudbou nulové skúsenosti. Komorný ansámbel budil na oboch premiérach obdiv disciplinovanou súhrou, vzorovou intonačnou čistotou i lahodnou priezračnosťou zvuku," napísala v recenzii premiéry pre časopis .týždeň muzikologička Michaela Mojžišová. 

Alcina je v poradí 34. Händlovou operou. „Podobne ako u niektorých predchádzajúcich opier sa aj tentoraz inšpiruje populárnou „rytierskou fantasy" Zúrivý Roland (Orlando furioso) talianskeho renesančného básnika a dramatika Ludovica Ariosta. Príbeh rozpráva o krásnej, zmyselnej, no zákernej čarodejnici Alcine, ktorá vábi mužov na svoj „ostrov lásky". Keď sa však svojich milencov nasýti, premieňa ich na zvieratá, kamene, stromy či morské vlny. Do jej osídiel padne aj bojovník Ruggiero, do ktorého sa Alcina prvýkrát úprimne zamiluje. Ruggierova snúbenica Bradamante sa však odhodlá k jeho vyslobodeniu, pripláva na ostrov, prezlečená za mladíka, do ktorého sa zahľadí Alcinina sestra Morgana... Láska Bradamante je napokon silnejšia než Alcinine čary i Morganine úklady. Čarodejkina moc sa zrúti, Ruggiero sa vráti k Bradamante a kliatby sú zbavené i všetky Alcinine obete," približuje dej opery dramaturg Peter Hochel. Ako dodáva, Alcina je spomedzi všetkých skladateľových ženských postáv azda najvýraznejšou. „Jej part skladateľ obdaroval šesticou skvostných, pozoruhodne kontrastných árií, v ktorých majstrovsky vystihol tak Alcinine rysy „ľudské" i čarodejnícke", ako aj jej rozpoltenosť medzi nešťastnou, milujúcou ženou a ohrdnutou trestajúcou mocou. Psychologicky pozoruhodne stvárnené (a „vyvíjajúce sa") sú však i party Ruggiera, Bradamante či Morgany. Ich ostro profilované árie obsahujú takisto nezvyčajné množstvo silných melódií, ba dokonca medzi nimi nachádzame aj dva z vôbec najväčších Händelových „hitov": Ruggierovo pastorále „Verdi prati" a Morganin jasavý spev „Tornami a vagheggiar"," hovorí Hochel. O jeho slovách vás určite presvedčí aj vynikajúce obsadenie aktuálnej reprízy. V hlavných postavách sa predstavia Michaela Várady (Alcina), Aneta Hollá (Morgana), Anna Manske (Ruggiero), Maksym Kutsenko (Oronte), Myroslava Havryliuk (Bradamante), Maria Taytakova (Oberto) a Marek Gurbaľ (Melisso).

svk//gbr

Projekt Obnova budovy

Národné projekty

Button-200x83

Pozerajte nás na

youtube

Kalendár

Rezervácie

thumb_navstevnik

Festival

Partner

logo stm

Odoberanie noviniek

banner opis