Skočiť na hlavný obsah

Nurejeva stvárni „tanečník storočia“ Vladimir Malakhov

Prvou baletnou premiérou aktuálnej sezóny Štátneho divadla Košice bude inscenácia o výnimočnom ruskom tanečníkovi a choreografovi Rudolfovi Nurejevovi, v hlavnej úlohe s “tanečníkom storočia” Vladimirom Malakhovom.

Štátne divadlo Košice aktuálne finišuje s prípravami svetovej premiéry autorskej baletnej inscenácie režiséra a choreografa Ondreja Šotha Rudolf Nurejev 29. novembra 2020 si publikum v Historickej budove Štátneho divadla Košice bude môcť vychutnať príbeh umelca, ktorý zmenil svet tanca.

Ruský tanečník, choreograf, baletná superstar Rudolf Nurejev, sa do dejín zapísal ako prvý sovietsky umelec, ktorý už v roku 1961 počas Studenej vojny utiekol zo Sovietskeho zväzu na Západ, čím doma i vo svete vyvolal medzinárodnú senzáciu. Opätovný vstup do krajiny za chorou matkou mu po 26 rokoch v roku 1987 umožnil až Michail Gorbačov. Nurejev medzitým ohúril svet svojim umením a v kariére pokračoval v Kráľovskom balete v Londýne, či ako riaditeľ a choreograf baletu Parížskej opery. Nekonformný rebel, komplikovaná osobnosť neuznávajúca autority a často búrajúca zaužívané konvencie, dobrý priateľ Andyho Warhola, Jackie O. Kennedyovej, či Freddieho Mercuryho. S ním zdieľal aj podobný osud, keď v roku 1984 ochorel na HIV a ako 54 ročný v roku 1993 v Paríži umiera na pokročilé štádium AIDS. Svetu však zanechal silný odkaz a množstvo jedinečných choreografií. Práve jeho pohnutý osud, či rozvoj mužskej baletnej techniky a estetiky tanca, je predmetom príbehu novej inscenácie Ondreja Šotha.

V hlavnej úlohe sa na pôde košického baletu predstaví ukrajinský tanečník a choreograf, v minulosti tiež sólista baletu Viedenskej štátnej opery, Národného baletu v Kanade, riaditeľ Staatsballet v Berlíne a čestný profesor ukrajinskej Akadémie choreológie Vladimír Malakhov, európskou tanečnou kritikou označovaný ako “tanečník storočia”. S košickým baletom spolupracuje už takmer desať rokov - v septembri 2015 ako režisér a choreograf inscenoval Bajadéru Ludwiga Minkusa, v marci 2018 Labutie jazero P. I. Čajkovského. Po prvýkrát sa v Košiciach túto jeseň predstaví aj ako sólista: “Som veľmi šťastný, pretože vždy, keď sa vraciam do Košíc, akoby som sa vracal domov. Cítim sa v Košiciach veľmi komfortne a mesto aj tanečníci ma stále inšpirujú. Robil som tu už niekoľko choreografií a teraz budem v jednej priamo účinkovať. Veľmi sa teším,” uvádza V. Malakhov.

“Vladimír Malakhov je jeden z najväčších tanečníkov sveta, je to pre nás veľká česť, že prijal pozvanie k nám do Košíc. Bude na javisku non-stop a cez neho sa budú transformovať myšlienky Rudolfa Nurejeva od skorej mladosti až po smrť,” uvádza autor a choreograf inscenácie, generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth.

Novembrová premiéra bude zároveň symbolickým darčekom nášho divadla k 85. jubileu významnej slovenskej baletnej pedagogičky a choreografky Marileny Halászovej. Tá v roku 1969 nastúpila so svojim manželom, umeleckým partnerom a spolupracovníkom Andrejom Halászom do ŠDKE na post choreografky a umeleckej šéfky baletného súboru. Po dvanástich rokoch vymenila Košice za exotický Bagdad, po návrate pôsobila v Prahe. Bola iniciátorkou vzniku tanečného odboru na košickom Konzervatóriu a ako teoretička a pedagogička pôsobila na tanečných katedrách bratislavskej VŠMU a pražskej HAMU. Stopa manželov Halászovcov v Košickom balete je nezmazateľná a radi im pri príležitosti prvej baletnej premiéry sezóny vzdáme hold.

FOTO: JOSEPH MARČINSKÝ