Do záverečnej fázy vstupujú prípravy novej rozprávky, ktorá po piatich rokoch obohatí repertoár činohry Štátneho divadla Košice. Už 7. apríla bude mať slovenskú premiéru rozprávkový príbeh Ronja, dcéra lúpežníka z pera slávnej Astrid Lindgrenovej, „mamy" Pipi Dlhej Pančuchy. V novembri 2017 si celý svet pripomenie 110. výročie jej narodenia.
Astrid Lindgrenová je jednou z najznámejších autoriek románov, poviedok, divadelných hier pre deti. Švédska prozaička získala v roku 1958 cenu Hansa Christiana Andersena, čo je jedna z najprestížnejších cien pre autorov detskej literatúry. „Nepokúšam sa nič vysvetľovať Pipi alebo inou knihou. Píšem, aby sa pobavilo to dieťa vo mne a dúfam, že keď to robím, tak sa pobavia aj iné deti. A na to, ako by mala vyzerať dobrá detská kniha, nemám odpoveď. Pokúšam sa pri písaní byť pravdivá z umeleckého uhla pohľadu, to je jediné pravidlo, ktoré ma vedie. Nie je nič inšpirujúcejšie, ako to dieťa vo mne, to dieťa, ktorým som raz bola. A človek nemusí mať vlastné deti, aby napísal knihu pre deti. Jediná podmienka je, spomenúť si na to dieťa, ktorým človek bol. Práve to dieťa vie veľmi dobre, čo chcú počuť iné deti: rozprávky príbehy, ktoré rozosmejú, rozplačú, dovolia triasť sa strachom a vzrušením z dobrodružstva, ktoré dovolia byť nahnevanými a občas i hlúpymi, ale najmä v ktorých sa môžu cítiť malé a ustráchané, ale aj silné a odvážne, aby prekonali strach," hovorila o písaní pre deti Lindgrenová.
K celosvetovým oslavám narodenia najslávnejšej detskej spisovateľky sa pripojí aj Štátne divadlo Košice, ktoré po piatich rokoch opäť prinesie titul určený predovšetkým detskému divákovi, hoci inscenácia Ronja, dcéra lúpežníka bude rozprávkou pre celú rodinu. Príbeh o zbojníkovej dcére Ronji je jedným z najkrajších príbehov o priateľstve, odvahe a dobrodružstve. „Ronja dcéra lúpežníka nie je "čistá" rozprávka, ale skôr podobenstvo o čistote citov, pravde, úprimnosti, o porozumení, o pochopení toho druhého, o zbavení sa nenávisti, o láske. Možno to pre niekoho vyznie banálne, ale cez postavy Ronje a Birka dospievame a múdrieme a snažíme sa porozumieť, čo je v živote k prežitiu najdôležitejšie. Lindgrenová nikdy nemala typických hrdinov, vždy boli v niečom výluční, špeciálni, svojskí a v tom originálni. A je krásne, keď vieme deti viesť k tejto originalite, spontánnosti, láske k prírode, zodpovednosti a pravde," hovorí o novej inscenácii dramaturgička Miriam Kičiňová.
Pre košické divadlo ho zdramatizoval Peter Palik, ktorý je aj režisérom pripravovanej rozprávkovej inscenácie. Do realizačného tímu si pozval viac ako zaujímavých spolupracovníkov. Scénu pripravuje Pavol Andraško, o bábky a kostýmy sa postará Eva Farkašová a o pohyb hercov choreografka Ivana Kučerová. Pesničkami a hudbou do predstavenia prispieva Martin Geišberg, dramaturg, básnik i hudobník a divadelný fotograf v jednej osobe, ktorý spolupracoval s mnohými slovenskými a českými divadlami. Košičania ho poznajú aj z účinkovania v spoločných hudobno-dramatických projektoch s otcom Mariánom a bratom Marekom. Keďže je Ronja príbehom o zbojníkoch, v predstavení nebudú chýbať ani bojové scény, ktoré s hercami pripravuje Petr Nůsek, český profesionálny choreograf, učiteľ a poradca dobového šermu, špecialista na športový šerm, na zbrane a boj vo filme, herecký a šermiarsky dublér. Jeho rukopis niesli bojové scény v mnohých filmoch a seriáloch ako Borgia, Solomon Kane, Pokoj v duši, Wanted, Kroniky Narnie: Princ Kaspian či Báthory.
V hlavných postavách Ronji a Birka diváci uvidia Líviu Michalčík Dujavovú v alternácii s Radkou Šutlákovou a Tomáša Dira v alternácii s Kevinom Ivankom. Ich znepriatelených otcov Mattisa a Borku si zahrajú Peter Cibula a Andrej Palko. V ďalších postavách budú účinkovať Adriana Ballová, Henrieta Kecerová, Róbert Šudík, František Balog, Peter Čižmár, Stanislav Pitoňák a Juraj Zetyák. Okrem hercov divadla budú v predstavení účinkovať aj študenti Konzervatória Jozefa Adamoviča z Košíc.