Slovenská premiéra najnovšej hry oceňovanej anglickej autorky
Hra bola napísaná pre Národné divadlo Londýn Beth Steelovou a okamžite po premiére bola nominovaná na Cenu za najlepšiu divadelnú hru roku 2024. Ako sa píše na webovej stránke divadla: „Ide o vášnivé, srdcervúce a veselé stvárnenie rodiny v nadživotnej veľkosti, ktorá sa snaží vyrovnať s meniacim sa svetom.“
Román J. W. Goetheho Utrpenie mladého Werthera o ušľachtilom a vášnivom mládencovi, ktorý sa zmieta v strastiach nešťastnej lásky, až si napokon zvolí dobrovoľnú smrť, zapôsobil v Nemecku na sklonku 18. storočia ako malé zemetrasenie. Stal sa „kultovou“ knihou vtedajšej mladej generácie a zásadne ovplyvnil jej životný pocit.
Hra inšpirovaná antickým príbehom o Agamemnonovi a Klytaimnestre
Hra Mariny Carr je inšpirovaná antickým príbehom o Agamemnonovi a Klytaimnestre. Carrovej adaptácia zdôrazňuje emocionálnu a psychologickú rovinu vzťahu muža a ženy a zároveň skúma širšie témy moci, obetí a brutálnych následkov vojny. Hoci ide o štylizované prerozprávanie, vďaka tomu, že sa hra zameriava na ľudskú drámu, zostáva prístupná modernému publiku.
Opereta maďarského skladateľa Emmericha Kálmána z roku 1926 Cirkusová princezná predstavuje vrchol jeho tvorby v žánri viedenskej operety a odzrkadľuje povojnové 20-te roky i vplyv nových hudobných štýlov.
Jedna z najznámejších rozprávok Pavla Dobšinského v netradičnom spracovaní
Chudobných rodičov syn je jednou z najznámejších rozprávok zo zbierky Pavla Dobšinského, ktorý bol kľúčovou postavou v dokumentovaní a uchovávaní slovenskej ľudovej slovesnosti.
Rozprávka o veľkom priateľstve, dlhom nose a veľkom šťastí
Rozprávka o veľkom priateľstve, dlhom nose a veľkom šťastí je súčasťou zbierky humorných rozprávok Jana Wericha Fimfárum. Príbeh o sile priateľstva a odvahe postaviť sa na stranu dobra a spravodlivosti osloví mladých aj starších divákov či celé rodiny.