Pozvanie Baletu Štátneho divadla Košice prijala ďalšia významná osobnosť tanečného sveta, tanečník, choreograf a pedagóg Milan Kozánek. V rámci spoločného projektu ŠDKE a Tabačky Kulturfabrik „Medziscéna“ sa pod jeho vedením uskutoční počas najbližšieho víkendu workshop „Milan Kozánek: Kontaktná improvizácia“ v priestoroch Tabačky Kulturfabrik. Počas nasledujúceho týždňa, od pondelka 7. 11. do piatka 11. 11., bude viesť tréningy baletu.
„Pozvanie Milana Kozánka do súboru baletu na týždenný pedagogický tréning súčasných tanečných techník vnímam ako nový začiatok možnej spolupráce. Ako pedagóg má bohaté skúsenosti v rôznych tanečných technikách, v ktorých využíva syntézu mnohých prístupov k tancu. Jedným so základných prvkov, ktorý na hodinách využíva, sú jeho znalosti o pohybovej anatómii a funkčnosti tela. Balet Štátneho divadla Košice disponuje veľmi bohatým repertoárom rôznych tanečných štýlov, od klasického a ľudového tanca až po súčasný balet, preto jeho návštevu považujem za veľmi prínosnú ako sa dozvedieť viac o svojom tele a jeho kvalitách. Ďakujeme, že ste prijali moje pozvanie.“ Hovorí umelecký šéf baletu súčasného tanca Andrej Petrovič.
Milan Kozánek od ukončenia štúdia na VŠMU pracuje ako tanečný pedagóg, choreograf, dramaturg a divadelný režisér. Svoju metódu výskumnej a pedagogickej práce rozvíjal viac ako dvadsaťpäť rokov prostredníctvom vyučovania a výskumu vo vzdelávacích inštitúciách ako Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD), Tanz Quartier Wien, Konservatorium Wien University (Rakúsko), Northern School of Contemporary Dance v Leeds (veľká Británia), TIP – School for Dance, Improvisation and Performance vo Freiburgu (Nemecko), Univerzita Calgary (Canada) a v mnoho ďalších. V roku 1996 založil spolu so Zunou Vesan Kozánkovou tanečnú spoločnosť Artyci. Spoločne pre ňu vytvorili 12 tanečných predstavení, ktoré prezentovali na Slovensku a v zahraničí (Nemecko, Rakúsko, Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Kanada, Thajsko, Čína, Taiwan). Od roku 2010 rozvíja intenzívnu umeleckú spoluprácu s tvorcami a divadelnými interpretmi, ktorí hľadajú prepojenie a prieniky medzi fyzickým divadlom, pohybom, textom, hlasom a spevom. Bol súčasťou mnohých výskumných projektov s divadelnými umelcami z umeleckých zoskupení ako Studio Matejka (PL), Teatr Piesn Kozla (PL), Res Ratio Network (GR), Med a prach (SK). Od roku 2017 vedie spoločne s Andrejom Kalinkom umelecké zoskupenie Med a prach. Hlavnou témou a fascináciou v jeho umeleckej a pedagogickej práci je ČLOVEK. Svoje poznatky z anatómie spája s poznatkami z východných filozofií a taoizmu.