Hneď prvý, slovenský deň Medzinárodného festivalu umenia TRANS/MISIE 2019, prilákal do košických ulíc množstvo ľudí, ktorým priniesol nové nepoznané zážitky. Najbližšie dva dni, pondelok 9. septembra a utorok 10. septembra budú patriť Ukrajine a Litve a ich program je opäť bohatý a pestrý. Ďalšou skvelou správou je, že hlavný mediálny partner festivalu RTVS ponúkne denne od pondelka 9. septembra až do nedele 15. septembra vo svojom večernom vysielaní na dvojke pravidelný publicistický magazín Festivalové minúty TRANS/MISIE. A pred prvými dňami zahraničných partnerov festivalu ešte jedna dôležitá informácia – všetky divadelné predstavenia, samozrejme okrem českých, budú uvedené so slovenskými titulkami.
TRANS/MISIE 2019 počas slovenského dňa potvrdili, že sú jedinečným podujatím. Do jedného dňa spojili rôzne druhy umenia. Deti pobavili bábkoherci z Bábkového divadla rozprávkou Čert a káča. Večerný otvárací ceremoniál vyvrcholil netradičným divadelným predstavením podľa hra Karola Horáka Traja mučeníci, v ktorom desiatky účinkujúcich na rôznych historických miestach v centre mesta pripomenuli udalosti spred 400 rokov.
Slobodná zóna na šiestich miestach v centre mesta ponúkla pravý divadelný happening. Spojila postavy z predstavení Štátneho divadla Košice do zaujímavých obrazov, ktoré často zaskočili okoloidúcich a prinútili ich zastaviť. Tak ako na križovatke ulíc Poštová a Moyzesova, kde „Labutie jazero“ v spojení so Silvayovci zastavovalo dopravu – vodiči aj chodci zabudli na semafory a zabúdali vyštartovať na zelenú. Pri historickej divadelnej budove „Znovuzjednotenie Kóreí“ s pravou manželskou hádkou a vyhadzovaním nábytku z okien vyvolávalo údiv, ale aj úsmevy na tvárach okoloidúcich. Obďaleč „zasahovala“ mestská polície pri konfliktnej „Márii Stuartovej“ a v Auparku si do kaderníctva zašli zaspievať „Samson a Dalila“. A napokon na terase kaviarne pred Malou scénou ŠDKE si dali pri pohári vínka partičku šachu Adolf Hitler s Evou Braunovou, ktorým do uška hrala židovská kapela.
TRANS/MISIE počas prvého dňa otvorili aj dve výstavy, v Múzeu Vojtech Löfflera vám netradičné spojenie módy a umenia pripomenie platforma Plató Creative Clash. V Historickej budove ŠDKE si môžete pozrieť výstavu Divadelného ústavu s názvom „Nežná ’89 - Revolúcia, ktorá začala v divadle“.
Dva nasledujúce dni festivalu budú ukrajinské a litovské. Program patriaci Litve otvorí v pondelok 9. septembra vo Východoslovenskej galérii výstava fotografií „Baltická cesta“ o dvojmiliónovej živej reťazi, ktorá pred tridsiatimi rokmi preťala pobaltské republiky vtedajšieho Sovietskeho zväzu a odštartoval cestu troch národov za nezávislosťou, slobodou a demokraciou. Na tom istom mieste pripomenú Zápisky dôstojníka Červenej armády časy stalinskej diktatúry. Večer bude patriť súboru Serenada a jeho spojeniu klasickej hudby s tradičnými ľudovými nástrojmi. Ukrajinu bude počas prvého dňa reprezentovať inscenácia Historky o Ivanovi, nájdené v maľovanej truhlici s nápismi v Historickej budove ŠDKE. Po nej program druhého dňa festivalu uzavrie jedinečná tanečno – ohňová šou zoskupenia Ciutyta z Litvy.
Program festivalového utorka otvorí dokumentárny film a beseda v Paláci kníh Panta Rhei. Snímka Ľuby Koľovej „Dirigent z gulagu“ priblíži osud ukrajinského dirigenta z Košíc Levka Dohoviča. To, čo sa do filmu z jeho života nezmestilo, dopovie v besede. Večer si prídu na svoje milovníci divadla. Litovské divadlá uvedú v Historickej budove ŠDKE hru Stratení v hmlách. Do divadla Thália vstúpi Katarína, netradičné scénické spracovanie poémy Tarasa Ševčenka, najväčšej umeleckej osobnosti ukrajinskej histórie. Malú ochutnávku z tohto predstavenia môžete vidieť v pondelok 9. septembra popoludní v regionálnom magazíne košického štúdia RTVS na Dvojke.
A napokon stále platí – podrobnejšie informácie ponúka festivalová stránka trans-misie.sk, oplatí sa aj pozorne sledovať FB profily Štátneho divadla Košice a festivalu TRANS/MISIE, kde nájdete nielen bohatú obrazovú dokumentáciu z doterajšieho priebehu festivalu, ale samozrejme aj stále aktuálne informácie o festivalovom dianí.