Večer plný emócií prinieslo v pondelok 25. apríla špeciálne predstavenie multižánrovej inscenácie MILADA HORÁKOVÁ pre civilné obete ukrajinského mesta Buča a na celej Ukrajine. Aj so vzácnymi hosťami, prezidentkou SR pani Zuzanou Čaputovou, predsedom vlády SR Eduardom Hegerom a rodinami ukrajinských utečencov, ktorí našli dočasný domov v Košiciach.
Ešte pred predstavením sa premiér Eduard Heger stretol s ukrajinskými rodinami, ktoré utiekli pred hrôzami vojny na Ukrajine a dočasné útočisko našli v Košiciach. „Chceme sa poďakovať za to, že sme mohli tu na Slovensku nájsť druhý domov, že Slovensko pomáha nielen nám, ale aj tým, ktorí ostali brániť našu Ukrajinu. Znamená to pre nás veľmi veľa,“ poďakoval Slovensku Mychajlo Saltovskyj z Mykolajivskej oblasti v centrálnej Ukrajine, kým ďalší odovzdávali premiérovi Hegerovi drobné darčeky v podobe detských obrázkov a iných drobností. Premiér Heger mal z osobného stretnutia podľa vlastných slov veľkú radosť. „Máte môj veľký obdiv. Veľmi vám ďakujem za to, akým ste pre nás príkladom. Postavili ste sa veľmi hrdinsky proti ruským vojskám, čo sme my v roku 1968 nedokázali. Ukazujete nám, aká je v živote dôležitá sloboda. Pre nás nie ste len priatelia, ale predovšetkým bojovníci za našu spoločnú slobodu. A naše srdcia nám nedovoľujú nepomáhať vám. Musíme vám pomôcť. A budeme vám pomáhať, koľko budeme vládať a spolu s vami veríme vo vaše víťazstvo,“ prihovoril sa ukrajinským rodinám premiér Heger.
Vzápätí, po príchode prezidentky pani Zuzany Čaputovej, začal na Malej scéne ŠDKE príval emócií. Ten už od svojej premiéry v roku 2019 pri každej repríze vyvoláva multižánrová inscenácia Ondreja Šotha MILADA HORÁKOVÁ, ktorá je netradičným spracovaním príbehu najznámejšej obete komunistických monster procesov Milady Horákovej. „Poďte medzi nás, chceme vás objať,“ vyzvala po konci predstavenia prítomných utečencov so slzami v očiach sólistka košického baletu Tetiana Lubska, ktorá je jednou z mnohých ukrajinských umelkýň pôsobiacich v Štátnom divadle Košice. Emotívne chvíle, objatia odovzdávajúce lásku a k tomu potlesk všetkých prítomných. Taký bol koniec predstavenia po tradičnej klaňačke.
„Dnešný večer sa ma veľmi osobne dotkol, lebo vďaka tomu, ako ho umelci spracovali nezomrel príbeh Milady Horákovej spolu s ňou. A aj vďaka tomu si môžeme stále pripomínať, akú cenu má sloboda. A príbeh Milady Horákovej, hoci sa skončil nešťastne, má veľmi ďalekosiahle posolstvo aj pre súčasnú dobu,“ prihovorila sa po predstavení všetkým divákom prezidentka Zuzana Čaputová. A premiér Eduard Heger doplnil: „Je to veľmi silný príbeh. Ukazuje na krutosť dvoch režimov – fašizmu a komunizmu. To boli diktátorské režimy, ktoré prinášali smrť, bránili spravodlivosti a jednoznačne ukázali, že práve demokracia je to zriadenie, ktoré dáva priestor životu, slobode a ľudskej dôstojnosti.“
Ťažko sa po predstavení hovorilo aj herečke Alene Ďuránovej, ktorá vynikajúcim spôsobom stvárňuje Miladu Horákovú: „Dnes stáť hodinu a pol na javisku a neukazovať emócie, lebo Milada Horáková ich neukazovala, bolo pre mňa nepredstaviteľné. Som rada, že som to zvládla a našla v sebe silu. Verím, že sa nás všetkých toto špeciálne predstavenie nejakým spôsobom dotklo. Verím, že sa mi podarilo aspoň niečo z Milady vám odovzdať, aby ste mohli ísť ďalej a pomáhať v miere, v akej môžete.“
Generálnemu riaditeľovi ŠDKE Ondrejovi Šothovi je najviac ľúto, že aj počas najväčšieho kresťanského sviatku sa peklo na Ukrajine neskončilo. „Dovoľte mi, pani prezidentka a pán premiér, aby som sa vám v mene celého nášho divadla s úctou a pokorou poďakoval za to, že ste nás prišli podporiť v tom, čo v našom divadle robíme od úplného začiatku vojny. Máme v divadle množstvo ľudí, ktorí veľmi pomáhajú. Cez naše divadlo prešlo od začiatku vojny viac ako 1500 dospelých a okolo štyristo ukrajinských detí, ktorých sme často čakali na hraniciach, ubytovávali ich v našich súkromných bytoch aj v divadelných priestoroch, varili im. Je v tom zapojené celé naše divadlo, v ktorom pôsobia desiatky ukrajinských umelcov predovšetkým v balete, ale aj v opernom orchestri a zbore,“ povedal po predstavení generálny riaditeľ Ondrej Šoth predtým, ako pokľakol a vzdal úctu všetkým obetiam ruskej agresie na Ukrajine.
Premiér Eduard Heger po predstavení Milada Horáková navštívil aj Historickú budovu ŠDKE, kde si pozrel druhú časť opery WERTHER s ukrajinskou sólistkou Myroslavou Havryliuk a košickým tenoristom Petrom Bergerom v titulných postavách. Pri odchode zo svojej prvej návštevy v Štátnom divadle Košice sa zapísal aj do knihy návštev.